Retseptid

neljapäev, 9. jaanuar 2014

Toidutalumatuse test

Toit võib tervist tuua ja samamoodi ka viia. Kuid vahel võivad ka tervislikuks peetavad toiduained olla konkreetse indiviidi jaoks sobimatud ning sellele jälile jõuda on väga keerukas. 
 
MIS ON TOIDUAINETE VARJATUD TALUMATUS JA SELLE SÜMPTOMID?
Toiduainete varjatud talumatus väljendub toiduallergiast oluliselt erinevalt. Nähud tekivad ajaliselt hiljem, pole alati selgelt seostatav tarbitud toiduga ning võivad põhjustada mitmesuguste haigussümptomite ägenemist. Enamasti ei osata erinevaid patoloogiaid (krooniline väsimus, peavalud, immunsüsteemi nõrkus, tujukus ja käitumishäired ning ka raskemad haigused nagu skleroos, Parkinsoni ja Altzheimeri tõbi) seostada toiduainete varjatud talumatusega.
Toiduainete varjatud talumatust esineb suuremal või väiksemal määral väga paljudel inimestel ning seda tavaliselt n-ö igapäevaste terviseprobleemidega ei osata seostada. Varjatud talumatusele on iseloomulik probleemide süvenemine vananedes. Sageli on just toiduaine, mille suhtes esineb talumatus, inimesele eriliselt meelepärane, sest seda tarbides võivad tekkida kehas peptiidid (loomsetest piimadest ja teraviljadest).
Allikas: www.detoxizmir.com
Normaalselt lõhustatakse toidus sisalduvad valgud täielikult aminohapeteks, kuid juhul, kui neid lõhustavad ensüümid (peptidaasid) on blokeeritud, läbivad valgud soole limaskesta muundatult (puudulikult lõhustatuna ehk peptiidide kujul). Suurt rolli mängib siin ka soole limaskesta seisund ja selle läbilaskvuse suurenemine. Ensümaatiliste süsteemide blokeeringu tagajärjeks on ka muutused soolestikus – sooltepõletik, funktsionaalne kolopaatia, soole läbilaskvuse häired ja infektsioonid, sest soole sein ei toimi enam barjäärina.
Iseloomulikeks sümptomiteks on ka halb hingeõhk ning probleemid juuste, küünte ja nahaga, mis tulenevad toitainete puudulikust omastamisest. Samuti immuunsüsteemi nõrgenemine, kolesteroolitaseme tõus, soodsa pinnase tekkimine artriidile, seeninfektsioonide ja parasiitide esinemine, auto-immuunhaigused (kilpnäärmepõletik, Crohni tõbi jne.). Mida enam on ensümaatiline süsteem rivist väljas, seda enam paljuneb patogeenseid mikroobe, mis omakorda toodavad toksilisi ainevahetusjääke.
Sageli ei teata, et selliste tervisehäirete tegelik põhjus võib peituda toiduainete talumatuses. Seetõttu pahatihti süvendatakse mainitud haiguseid veelgi, üritades neid ravida antibiootikumidega, kortikosteroididega, keemiaraviga, parasiitide- ja seentevastaste ainetega, immunosupressantidega, kõhulahtistitega, seedekulgla kirurgiliste operatsioonidega jne.
Toiduainete varjatud talumatust on võimalik avastata, uurides opiodiseid peptiide, mis satuvad uriini piima- ja teraviljavalgu ning teiste valkude mittetäieliku lagunemise tagajärjel, või veres IgG tüüpi antikehi, mis näitavad talumatust erinevate toiduainete suhtes. Allikas: Stelior


KUIDAS TOIDUTALUMATUST TESTIDA?
Kreeka ja ladina keeltest pärit võõrsõnaühendit tsütotoksiline võib eesti keelde tõlkida kui rakkudele mürgine või rakkusid tappev. Rakud, mida nimetatakse vere valgelibledeks ehk leukotsüütideks, on keha esmaseks ja kõige olulisemaks kaitseliiniks haiguste, muuhulgas ka vähi vastu. Pole palju öelda, et vere valgeliblede tervisest sõltub ka kogu organismi tervis. Tsütotoksiline testimismeetod võimaldab mikroskoobi all vereliblede reaktsiooni jälgides kindlaks teha, missugused toiduained konkreetse inimese immuunsüsteemiga sobivad ja missugused mitte. Sobimatute toiduainete poolt põhjustatud immunoloogiline reaktsioon võib olla osaliselt või täielikult paljude terviseprobleemide põhjustajaks.
Immuunsüsteemi tsütotoksilist reaktsiooni saab määrata testiga Cytotoxic Test. See test näitab leukotsüütide reaktsiooni toiduainetele. Mikroskoobi all vaadeldakse leukotsüüte ja erütrotsüüte. Toidutalumatust näitab see, kui leukotsüüdid on muundunud, nende membraanid kahjustunud (2. aste) või purunenud (3. ja 4. aste). Allikas: ViaNaturale
Allikas: Telegram 
KUIDAS TOIDUTALUMATUSEST VABANEDA?
Toidutalumatusest aitab vabaneda teatud toiduainete ajutine või lõplik väljajätmine igapäevasest toidust. Piirangute ulatus sõltub kahjustunud ensümaatilise süsteemi olukorrast. Kui analüüsid kinnitavad ainevahetushäireid, tuleks ette võtta toidusedeli individuaalne muutus. Individualiseerida ehk konkreetsele isikule kohandada tuleb toiduvalik seetõttu, et inimeste toiduainete taluvus on äärmiselt erinev. Toitumisrežiimi muutmise aluseks on erinevad ainevahetuse testid, mis võimaldavad talumatuse täpsemalt määratleda.
Paranemisilmingud sõltuvad talumatuse ja sellest tekkinud terviseprobleemide ulatusest, kuid reeglina aitab juba mõneaastane režiimi hoolikas jälgimine soole limaskestal paraneda ning tervisel taastuda.
Allikas: Stelior

MINU KOGEMUS
Teadsin eelnevalt, et gluteeniga ma enam hästi läbi ei saa ja huvi oligi põhiliselt sellest tingitud - mida test nisu kohta näitab? Seega, mu üllatus ei olnud suur, kui tulemuseks tuli kõige kõrgemal tasemel nisu talumatus. Test, mida mina tegin oli 3 astmelise reaktsiooniga. 3. astme vastu on kõige tugevam reaktsioon ja 0 näitab, et talumatust ei ole.
Minu tulemused:
3 - NISU
2 - ÕUN, MUNA
1 - PLOOM, AEDUBA, TUUNIKALA, KIIVI, SUHKUR, KAKAO
Väga kurb üllatus selles nimekirjas oli muna ja no eks kakao edaspidine vältimine ka väga rõõmsaks ei teinud. Eelnimetatud toiduained esindavad niiöelda toiduainegruppe, mis jagunevad veel omakorda. Seega tegelikult on see nimekiri tunduvalt pikem, kuid aimduse saab kätte.
Eks ma nüüd püüan selle teadmisega elada - mõni päev läheb juba päris edukalt ja teisel päeval avastan jällegi nt kui paljudes toodetes on muna. Ilmselt vajan lihtsalt harjumiseks aega! :)



5 kommentaari:

  1. Ma ei tohi süüa suhkurt, jahu (ainult rukkijahu võin) ja piimatooteid..Kui neid ei tohi, siis poes käimine on palju ajuvabam, sest kõik tooted justkui oleks nisu või muu jahuga ja lisaks suhkruga...

    VastaKustuta
  2. Jah, eks see ole keeruline ja ilmselt parim lahendus on siis rohkem ise teha. Näiteks rukkijahust saaksid ju teha küpsetisi ja lisada suhkru asemel näiteks mett (kui seda võid). Lisaks saab edukalt teha erinevaid küpsetisi mandli- või kookosjahust ja magususe andjaks võib olla banaan, mis ka hästi seob. Lisaks su eelnevast postitusest paistab, et saad mune tarbida, mis on küpsetiste üks põhilisi koostisosasid :)

    VastaKustuta
  3. Ikka jah :) Ma olen hiinameditsiini järgi toituja ja eks kui vaja siis leiab kõiki asju, aga kui neid asju süüa ei tohi, siis ikka maru keeruline, sest ka muna ei tohi eriti süüa (tekitab lima), liiga palju ka punaseid ja tumedaid asju jne. Muidu tulevad kohe probleemid tagasi.. Pmtl söön suuremalt jaolt aint kompotte, mahlaseid puuvilju, juurvilja-kana-riisi hautist... Eks vahel ikka käsi libastub ka muude asjade järgi, aga siis on juba jama majas... Mandli ja kookosjahu on ka keelatud muidu :) ainult rukkijahu...Nii et küpsetised võib suht ära unustada. Poest ostan rukkileiba, kus ongi ainult viis koostisosa. Norrast ma leidsin mingi rukkijahu, kus oli ainult vesi ja pressitud rukkijahu põhimõtteliselt ja kusjuures see maitses ülihästi.. Kõlab väga plassina :D

    VastaKustuta
  4. Jõudu ja jaksu vastu pidamisel :) aga ilmselt kui enesetunne niimoodi toitudes parem on, siis ei ole liiga raske valitud rajal püsida...

    VastaKustuta
  5. Kindlasti, aga pigem ma alguses olin suht paanikas, aga kui tervis paremaks läks, siis see motiveerib. Ja noh eks naissugu ikka tahab vormi ka hoida, nii et see on vist lisaboonus :)

    VastaKustuta